Како изабрати занимање
Налазиш се пред избором занимања и школе. Пред тобом је важан корак који ће утицати на твоју будућност – ако не на читав живот, онда барем на наредних неколико година. Иако у данашње време први избор занимања и није више «избор за читав живот», то је ипак значајан корак који битно утиче на будућност и може да трасира пут за будуће одлуке у вези са твојим образовањем или каријером.
Грешке у избору могуће је исправити, али тако можеш да изгубиш доста времена, пре него што се вратиш на прави колосек. Сада си на узрасту када учиш најбрже и са најмање напора. Најбоље је да сада утврдиш који је пут добар за тебе и да што боље искористиш своје склоности и способности.
Раду посвећујемо много времена, 35 или 40 година живота, 5 или 6 дана недељно, 8 сати дневно. Можда те то сада помало и плаши, па одлажеш размишљање о избору професије. Помисли на то да рад може бити извор задовољства. Дошао је прави тренутак да почнеш да размишљаш о избору занимања. Време које сада уложиш у процену својих интересовања, способности и других личних особина може да ти уштеди много времена и да ти омогући много више задовољства од учења и рада у времену које ће тек доћи.
Покушаћемо да ти помогнемо у том избору неким саветима како да добро процениш које занимање је одговарајуће за тебе.
Кликом на наслов отвориће се текст у коме имаш предлоге како можеш лакше да сагледаш све оно што је важно за избор занимања.
Како се оспособити за занимање
За свако занимање је потребна одговарајућа стручна оспособљеност. За многа занимања стручна оспособљеност се стиче у средњој школи, а за многа друга занимања на вишим школама или факултетима. У сваком случају, прва степеница је средња школа – она сене може прескочити.
Ти можда желиш:
- да се после завршене средње школе запослиш
- да после средње школе наставиш школовање
- прво да завршиш средњу стручну школу и стекнеш неко занимање, а после можда да наставиш школовање
У сваком случају важно је да знаш да не оспособљавају све средње школе за рад или, другим речима, не оспособљавају све средње школе за неко занимање. Неке од њих припремају за даље школовање на факултетима и вишим школама – то су гимназије.
Постоје три основна типа средњих школа:
Конкурисање за упис у средњу школу
Изабрао си или изабрала образовни профил или школу за коју ћеш конкурисати, као и неколико алтернативних, резервних решења које ћеш уписати на листу жеља. У овој фази доношења одлуке преостаје ти само да се упознаш са »правилима игре« – то су услови за упис у средње школе.
Важно је да знаш:
- када и како треба конкурисати
- која су документа потребна
- на основу чега се врши рангирање кандидата
- како се полаже завршни испит
- да ли је потребно да положиш пријемни испит
Скоро сви подаци потребни за упис у поједине школе могу се наћи у информатору "Конкурс за упис у средње школе", у издању Просветног прегледа. Конкурс се обично објављује у априлу или мају. То је довољно времена да провериш да ли испуњаваш потребне услове и критеријуме за упис у све образовне профиле на твојој ранг листи.
Пре априла или маја месеца можеш да погледаш и проучиш Конкурс за упис у средње школе од претходне године – а онда обавезно провери све у новом! Можеш и да погледаш на сајту Министарства Просвете колико је поена било потребно имати претходне године за упис неког образовног профила или гимназије одређеног типа у некој школи. На истом сајту можеш да сазнаш и о начину обрачунавања поена које носиш из основне школе. Такође, обавезно провери да ли је начин обрачунавања поена остао исти и пред твоје конкурисање за упис!
У Конкурсу можеш да сазнаш о:
- образовним профилима и типовима гимназија
- броју ученика предвиђеном за упис
- општим и посебним условима за упис
- критеријумима уписа
- роковима уписа и
- другим потребним информацијама
Конкурс за упис у средње школе за школску 2023/2024. можеш погледати овде.
Опис различитих подручја рада
Пољопривреда, производња и прерада хране
Геологија, рударство и металургија
Хемија, неметали и графичарство
Трговина, угоститељство и туризам
Економија, право и администрација
Друштвено-хуманистичко подручје
Култура, уметност и јавно информисање
Здравство, фармација и социјална заштита
Остала занимања - личне услуге, комуналне услуге, занати
Више информација о појединачним занимањима можете наћи на сајту Едукација