Програм интеркултуралне размене је мрежни и дугорочни пројекат који се реализује у сарадњи са Песталоци фондом.
Пројекат доприноси јачању капацитета школа у сфери интеркултуралног образовања, подстиче социјални развој ученика кроз већу партиципацију у школским ваннаставним активностима, промовисању и примени демократских вредности.
Пројекат доприноси да деца и млади буду оснажени у промовисању толеранције и сензибилисани за прихватање културних разлика као позитивних вредности и сарадње међу различитим појединцима и групама.

Циљеви програма интеркултуралне размене на тему Интеркултуралне комуникације су:
- научи да знаш
- научи да будеш
- научи да радиш
- научи заједно да живиш

Практикована методологија пројекта је усмерена на:
- искуствену оријентацију
- компетентну оријентацију
- процесну оријентацију

Пројекат "Интеркултурална размена 2024." у Бачкој Паланци организује удружење "Хумана - друштво за подршку детињству и младости" у 3 етапе.

Прва фаза je реализована од новембра до марта у Бачкој Паланци и односила се на избор кандидата, рад са одабраном децом, рад са родитељим као и рад на нивоу мреже.

Друга фаза је реализована у Песталоци селу од 12.3. до 28.3.2024. године.  Двонедељни боравак је тако конципиран да даје снажан подстицај социјалном сазревању младих учесника.

Ученици наше школе који учествују у међународном Програму размене у Песталоци селу су:

Ружица Гајић

Исидора Грисингер

Исидора Јовичин

Бојана Марчета

Кристина Крстић

Невен Јован Мориц

Никола Јовкић

Милан Мокош

Трећа фаза се реализује у Бачкој Паланци и представља имплементацију.